Kontakt

Centrum Usług Niemieckich

ul. Górecka 32D, 43-430 Skoczów

tel. +48 602 850 701

centrumuslugniemieckich.pl

Niezbędnik przedsiębiorcy budowlanego

Szanowny Przedsiębiorco,

Jeśli świadczysz usługi budowlane na terenie Niemiec, pamiętaj, ze podlegasz również właściwemu ustawodawstwu niemieckiemu.

Nieznajomość prawa nie zwalnia Cię z odpowiedzialności i konsekwencji prawno-skarbowych!

Ewentualny brak rejestracji w Niemczech będzie skutkować poważnymi zaległościami podatkowymi w niemieckim urzędzie skarbowym, a informacja o zaległościach może niemile zaskoczyć Cię nawet po wielu latach.

Koniecznie sprawdź:

- czy Twoja firma jest właściwie zarejestrowana w Niemczech i posiadasz niemiecki numer identyfikacji podatkowej NIP, czyli Steuernummer

- czy posiadasz zwolnienie z odprowadzania zaliczek na podatek dochodowy w branży budowlanej, tzw. Freistellungsbescheinigung (w przypadku jego braku Twoje wynagrodzenie jest automatycznie pomniejszane o 15% przez niemieckiego kontrahenta)

- czy prace na jednej budowie nie trwają dłużej niż 1 rok i nie doszło do utworzenia zakładu podatkowego w Niemczech

- czy jesteś oddelegowany na podstawie A1

- czy sporządzasz tabelę z wykazem budów do urzędu skarbowego w Niemczech, obligatoryjną dla świadczących usługi budowlane

- jeśli posiadasz pracowników: czy jesteś zarejestrowany w kasie urlopowej SOKA-BAU, czy dokonałeś rejestracji w innych określonych niemieckimi przepisami prawnymi instytucjach? Czy wypłacasz pracownikom minimalne wynagrodzenie w branży budowlanej zgodnie z ustawa niemiecką obowiązującą od 01. stycznia 2015?

Polskie firmy budowlane znalazły się od stycznia bieżącego roku na celowniku niemieckich organów kontrolnych, jeżeli nie dopełniłeś jeszcze wszystkich formalności możesz uczynić to za pośrednictwem naszego Centrum Usług Niemieckich.